Změny v mýtném systému se dotknou nás všech

2.10.2019

Nepřehlédněte Novinky

Vážení obchodní partneři,

v souvislosti s blížícím se termínem zavedení nového způsobu výběru mýtného a také rozšíření zpoplatněných úseků jsme se rozhodli poskytnout vám souhrnné informace o vývoji situace v této oblasti. Věříme, že hlavně těm z našich klientů, kteří využívají i vlastní vozový park, můžeme pomoci zorientovat se v problematice.

Vypadá to jednoduše:

Technologii mikrovlnného mýtného systému nahradí od 1. prosince 2019 mýtný systém na bázi satelitního sledování vozidel a od 1. 1. 2020 budou oproti současnému stavu zpoplatněny další úseky dálnic a silnic 1. třídy. Ačkoliv se tedy v mediích setkáváte s velmi rozporuplnými informacemi, je třeba se na tuto změnu připravit, protože ať v připravované nebo pozměněné podobě, proběhne.

Co to znamená:

  • Do konce listopadu je nutné zaregistrovat všechna vozidla nad 3,5 tuny podléhajících mýtnému do nového systému a vybavit je palubními jednotkami. Kauce za palubní jednotku stoupne z dosavadních 1 550 na 2468 Kč. IMG_8836-990x660
  • Registrace je povinná opravdu pro všechna taková vozidla (registrace do původního systému je neplatná). Registrace probíhá od minulého týdne na všech obchodních místech – viz https://mytocz.eu/cs/obchodni-mista/seznam, u vydavatelů tankovacích karet nebo přes zákaznickou samoobsluhu: https://mytocz.eu/cs/obchodni-mista/zakaznicky-portal-a-zakaznicka-samoobsluha
  • I po registraci, eventuálně pořízení nové palubní jednotky, musí být vozidlo vybaveno až do 30. listopadu (včetně) i starou palubní jednotkou.
  • Od 1. prosince, tedy startu nového systému, musí být vozidla vybavena novou palubní jednotkou.

Ke zvýšení dosavadních mýtných poplatků nedojde, ale:

Od 1. ledna 2020 bude nově zpoplatněno téměř 900 kilometrů silnic I. třídy a 35 kilometrů nových dálnic. Navýšení zpoplatněných úseků je téměř padesátiprocentní.

Navíc je připravován zákaz sjezdu kamionů (respektive vozů nad 12 tun) na silnice druhých a třetích tříd. Plošný zákaz si vyžádá změnu zákona, kterou ministerstvo připravuje a hodlá ve sněmovně předložit jako poslaneckou iniciativu. Jisté tak je, že všichni dopravci budou muset zvyšovat mýtné poplatky za přepravu zboží, a to mnohdy markantně. Mýto se totiž nově bude týkat i takových úseků, jako jsou obchvaty měst, nebo velmi frekventovaných silnic, které slouží jako spojnice. myto1

"Mýto, je forma daně, kterou nedokážeme v jeho rozsahu a výši nijak ovlivnit s výjimkou nasazení aut s vyššími ekologickými standardy, díky kterým minimalizujeme výši poplatků, odváděných státu", uvádí ing. Karel Drbal, obchodní ředitel Geis CZ s.r.o. „Náš vozový park ve své většině využívá vozy EUR5 a vyšší, ale ani tak se růstu mýtných poplatků v násobcích dosavadních částek nevyhneme,“ dodává Karel Drbal.

Dopravci ve finále nebudou zdražovat mýtný poplatek jako takový, ale absolutní částku za počet kilometrů, ujetých na zpoplatněných úsecích. A celková částka, kterou bude muset zákazník dopravci nakonec uhradit, se tedy může zvýšit až o desítky procent.

Jsme připraveni i nadále situaci sledovat a předávat vám aktuální informace. Pokud se budete chtít dozvědět více, doporučujeme web mytocz.eu, kde je problematika nového mýtného velmi přehledně zpracována.

Váš Geis tým

Fotogalerie

Další články

Všechny články

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.
Souhlasím