Navzdory lákadlům digitálního světa popularita některých tradičních hraček stále trvá. Výrobcům, jako je Ravensburger AG, vzrostla v době pandemie poptávka. S růstem a expanzí na další trhy se musela vypořádat i související logistika v mošnovském skladu, provozovaném firmou Geis. A nejde jen o zvětšení plochy pro skladování a nárůst dopravní kapacity pro přepravu zboží.
Když před třemi lety výrobce puzzle a her uzavíral kontrakt na skladovací služby s logistickou firmou Geis, netušil, že do dvou let plochu pro skladování na Ostravsku rozšíří trojnásobně. Na více než 20 000 m2 Geis zboží nejen skladuje, ale řeší i řadu dalších služeb souvisejících s přípravou zásilek pro jednotlivé příjemce. Mimo běžné procesy snad každého skladu, jako je příprava balíkových a paletových zásilek nebo tisk a aplikace identifikačních štítků, se ve skladu řeší i individuální požadavky příjemců. Ty jsou evidovány v informačním systému a prostřednictvím instrukcí se pak operátorům zobrazují na používaných médiích v odpovídající části procesu. Díky tomu je například možné nalepit na výrobek speciální štítek nebo uložit zboží na paletu podle představy příjemce. Samozřejmostí je také řešení vratek, kvalitativní kontroly dodaného zboží či sortování zboží, které již není určeno k běžnému prodeji.
33 000 paletových pozic a mnoho expedovaných kamionů denně – není divu, když puzzle a hry odtud putují do 58 zemí světa. Obrovské množství zboží plynoucího skladem je tak třeba efektivně řídit. K tomu Geis využívá systém řízení skladu vytvořený na míru tomuto projektu pro Ravensburger. Zohledňuje tak veškerá jeho specifika. WMS LFS 400 je propojen i s informačním systémem Ravensburger AG prostřednictvím EDI komunikace, což zefektivňuje celý proces.
Z důvodu plánovaného růstu prodeje či možnosti expedice zboží do dalších destinací se Geis rozhodl rozšířenou plochu maximálně využít a vybavil sklad regály s úzkými uličkami. Jejich obsluhu zajišťují speciální VNA vysokozdvižné vozíky. Díky využití indukčních navaděčů se pohybují naprosto přesně a řidičům tak odpadá starost s náročnou manipulací. Vozíky jsou navíc opatřeny skladovou navigací, která operátorům vypočítá a určí optimální trasu ke zboží. Díky tomu jsou rychlejší, dělají méně chyb a také zaškolení nových pracovníků trvá kratší dobu.
Pickerům a baličům zase pomáhá algoritmus vyvinutý společností Geis, který již před zahájením procesu pickování vybere odpovídající krabici. Nemusí tak tápat, která velikost kartonu je pro zásilku vhodná a množství spotřebované kartonáže i výplňového materiálu se snižuje.