Nová covid opatření v Číně a vliv na dopravu

11.4.2022

Covid-19 opět omezuje dopravu zboží z Číny.

11. 4. aktualizováno:

Lockdown v Shanghaii nabírá na síle a očekává se, že bude trvat do konce měsíce dubna. Dochází k dalším omezením na silnicích, na kterých se zvyšuje počet kontrolních stanovišť. Dohlížejí, zda mají řidiči speciální povolení pro dopravu, které jen platné pouze 24 hodi a týká se jen určených a schválených cest. Více než 90 % dopravní silniční kapacity je mimo provoz kvůli karanténám a přísným omezením. Většina továren a skladů je stále uzavřena. I když přístav Shanghai nadále v omezeném režimu operuje, dostat kontejnery dovnitř a ven je velice složité. Alternativní přístavy jako Ningbo nebo Shenzhen se plní a začínají bojovat s dostupnou kapacitou kontejnerů.

Dochází k velkému rušení mezinárodních letů na letiště Pudong v Shanghaii. Importní a exportní zásilky z alternativních letišť, například ze Zhengzhou, se zpožďují o několik dní v důsledku tvořící se fronty. Letiště Nanjing je dočasně uzavřeno. Na letišti v Quingdau se veškeré importní zásilky kvůli karanténě drží 10 dní.

Očekává se, že se až vše znovu otevře, dojde opět k zahlcení navazující infrastruktury a souvisejícím potížím.

29. 3. aktualizováno:

Město Shenzhen bylo po uzavření otevřeno, ale uzavřelo se nově město Shanghai. Uzavírka se plánuje na dvě části s tím, že první část Shanghaie PUDONG je uzavřena od 28. 3. do 1. 4. Po otevření se uzavře PUXI od 1. 4. do 5. 4. Tam, kde to je možné, se zásilky ze zasažených zón přesměrovávají na okolní letiště a přístavy. Je potřeba počítat se zpožděním způsobeným uzavřením a karanténám.

17.3.

V čínských městech Shenzhen, Shanghai, Ningbo, Guangzhou, Tianjin, Qingdao, Dalian došlo k rozšíření nákazy covid-19 ve variantě Omikron. Nejhůře zasažené 17,5 milionové město Shenzhen bylo kvůli výskytu 5 tisíc nových případů uzavřeno. Jde o nejvyšší číslo za poslední 2 roky. Předpokládá se, že město bude uzavřeno na 7 dní. Hromadná doprava a metro byly zastaveny, ale terminál operuje. Řidiči se musí prokazovat antigenním testem, který nesmí být starší než 24 hodin. Bez toho nemohou do terminálů vstupovat a odjíždět.

Přístav Yantian, který byl v loňském roce také zasažen, zatím funguje společně s ostatními terminály. Omezený je provoz skladů a částí terminálů. Dá se očekávat přímý vliv na dostupnost a servis z důvodu karantén a omezení.

Fotogalerie

Další články

Všechny články