Vyhráli jsme soud s ČTÚ

3.10.2017

Geis Parcel CZ vyhrál soudní spor s Českým telekomunikačním úřadem ohledně zařazení mezi poskytovatele poštovních služeb. Rozsudek přijal Nejvyšší správní soud v Brně a není proti němu odvolání.

„Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je vyvrcholením více jak šestiletého boje firem podnikajících v oblasti zasílatelských služeb. Věřím, že tento rozsudek otevře dveře i dalším firmám z oboru, které se cítily oprávněně poškozené povinným zařazením mezi poštovní operátory. Firmy se měly mj. povinně skládat na ztrátu České Pošty formou odvodů do tzv. Kompenzačního fondu. Soud zcela správně v rozsudku argumentoval, že si ČTÚ liberalizaci poštovního trhu zcela v rozporu se záměrem EU vysvětlil tak, že naopak nově začne regulovat trh zasilatelských služeb.“ řekl Daniel Knaisl, jednatel společnosti Geis.

 

Společnost Geis Parcel CZ žádala v roce 2013 Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby posoudil, zda služby, které poskytuje, spadají pod poštovní služby a navrhovala, aby rozhodl negativně, neboť podstatou její činnosti je zasílatelství. ČTÚ požadavku nevyhověl. Následné žalobě vyhověl Městský soud v Praze a rozhodnutí ČTÚ zrušil. Kasační stížnost podanou ČTÚ Nejvyšší správní soud v polovině září tohoto roku zamítl. Podle jeho výroku se poštovní zákon vztahuje pouze na držitele poštovní licence, tzn. Českou poštu.

 

Kromě České pošty nikdo o poštovní licenci nepožádal, což dokazuje, že ČTÚ mylně považoval spediční, balíkové a expresní firmy za poštovní poskytovatele. Ti přitom o poštovní trh zájem vůbec nemají. Za dlouhé roky soudních sporů, právních analýz, posudků apod. vydaly logistické firmy miliony korun. Zatím není jisté, zda tyto náklady budou po ČTÚ požadovat uhradit.

Fotogalerie

Další články

Všechny články